Z klimatizácie nejde len chlad, ale aj smrad? Neignorujte varovné signály!

Vôňa sviežosti... alebo zatuchnutý odér?
Klimatizácia v aute by mala spríjemniť jazdu, najmä počas horúcich dní. No čo robiť, ak po jej zapnutí nejde z výduchov len chladný vzduch, ale aj nepríjemný zápach? Mnohí vodiči to ignorujú, iní sa to snažia prekryť osviežovačom vzduchu. Pravda je však taká, že zápach môže znamenať problém. A nie len technický.
Nejde totiž len o diskomfort, ale často aj o varovný signál, že v systéme niečo nie je v poriadku. V niektorých prípadoch dokonca ide o riziko pre zdravie.
Prečo klimatizácia smrdí? Najčastejšie príčiny
Vlhký výparník = ideálne miesto pre baktérie
Vo vnútri klimatizačného systému sa nachádza výparník – zariadenie, ktoré ochladzuje vzduch. Počas prevádzky sa na ňom zráža vlhkosť. Ak sa klimatizácia vypne spolu s motorom, výparník nestihne vyschnúť. Vlhké a teplé prostredie je ideálne pre tvorbu plesní, baktérií a húb. A odtiaľ už je len krok k tomu, aby sa zápach dostal do interiéru.
Zanesený kabínový (peľový) filter
Filter zachytáva nečistoty, prach, peľ... Ak ho dlhšie nemeníte, stáva sa živnou pôdou pre mikroorganizmy. Navyše znižuje prúdenie vzduchu, čo celý systém zaťažuje. Výmena filtra je jednoduchý a účinný krok, ktorý vie odstrániť nielen zápach, ale aj zlepšiť výkon klimatizácie.
Upchaté odvodňovacie potrubie
Klimatizácia produkuje vodu – kondenzát. Ten by mal cez potrubie odtekať von. Ak je potrubie upchaté, voda stojí vo vnútri systému a vytvára vlhkosť, ktorá opäť podporuje tvorbu plesní. V niektorých prípadoch si to všimnete aj podľa toho, že vám začne vlhnúť podlaha v aute.
Zvyšky lístia alebo hmyzu v sacom priestore
Pod čelným sklom sa nachádza prívod vzduchu do interiéru. Ak sa tam hromadí lístie alebo iné organické zvyšky, časom začnú hniť – a ten pach si určite nepomýlite s lesnou vôňou. Stačí občas otvoriť kapotu a z tejto oblasti lístie povysávať.
Zriedkavé používanie klimatizácie
Ak klimatizáciu zapínate len v lete, zvyšujete riziko, že sa vo vnútri nahromadí vlhkosť. Výparník nestíha vyschnúť a mikroorganizmy sa množia. Riešenie? Púšťajte klimatizáciu aspoň raz za čas aj počas chladnejších mesiacov.
Zápach v aute nie je len o nepohodlí – môže byť aj zdravotným rizikom
Zanedbaná klimatizácia môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest, bolesti hlavy, kašeľ, ale aj alergické reakcie. Ohrození sú hlavne alergici, deti a starší ľudia. Ak vás po každej jazde bolí hlava, kýchate alebo máte pocit sucha v nose, problém nemusí byť v alergii – ale vo vašom aute.
Ako sa zápachu zbaviť a predchádzať mu?
Kabínový filter vymeňte aspoň raz ročne alebo každých 15 000 km.
Použite dezinfekčné peny alebo spreje, ktoré vyčistia výparník aj ventilačné potrubia.
Doprajte autu ozónové čistenie – efektívne odstráni baktérie a zápachy aj z ťažko dostupných miest.
Pár minút pred koncom jazdy vypnite klimatizáciu, ale nechajte bežať ventilátor. Pomôže to výparník vysušiť.
Dajte klimatizáciu skontrolovať v servise každé 2 roky.
Záver: Klimatizácia má chladiť, nie zapáchať
Zápach z klimatizácie nie je bežná súčasť letnej prevádzky. Je to výstražný signál. Pravidelnou údržbou a jednoduchými návykmi viete predísť nielen zápachu, ale aj zbytočným nákladom či zdravotným problémom.
Udržujte klimatizáciu v dobrej kondícii – oplatí sa to vám, vašim spolujazdcom aj samotnému autu.